Jak pečovat o kůži v autě

Péče o kožená sedadla i veškeré kožené povrchy v interiéru auta chce svoje, ale není to raketová věda. Jak čistit světlou kůži nebo perforovanou, jak přírodní nebo umělou? Jak ochránit kůži před stárnutím a popraskáním? Ať jsi detailer, nebo se chceš jen dobře postarat o kůži ve svém fáru, máme pro tebe kompletní know-how od A do Z. Je to stručné a nic dalšího znát nepotřebuješ. 

Pravá kůže, useň a eko kůže

Bavíme-li se o surovině, tak se kůže správně nazývá useň. A získává se průmyslovým zpracováním zvířecí kůže. My budeme pro zjednodušení používat slovo kůže, které je běžně používaným synonymem pro useň (což zní jak z dob ševců a tovaryšů).

Druhy kůže:

  • Pravá kůže – tj. výše popsaná useň získaná průmyslovým zpracováním zvířecí kůže..
  • Umělá kůže – vypadá jako přírodní, ale je vyrobená z kombinace látky a plastů. Často se pro ni používá označení eko kůže a vyrábí se z ní i kabelky nebo boty.

Kůže v autě

Jako čalounění sedadel, volantů, řadiček a dalších povrchů v interiérech automobilů se používá přírodní kůže, umělá i kombinace obou. Je potřeba se o kůži v autě starat? Rozhodně ANO, a to pravidelně. Ideálně od chvíle, kdy auto koupíte. 


Vyčištění a vyživení

Péče o kůži sestává z vyčištění a následném vyživení (impregnaci). Kůže v autě se nejčastěji špiní barvivem a nečistotou z oblečení, potem a mastnotou z lidského těla. Jak poznáte, že je kůži potřeba vyčistit? Leskne se. Čistá kůže je matná. 

A kdy kůži vyživit vhodným kondicionérem nebo balzámem? Po každém vyčištění. Pravidelné vyživování kůže uchovává její přirozenou pružnost, měkkost, zabraňuje vysychání a stárnutí (které může vést až k popraskání kůže). Pokud je kůže už odřená nebo popraskaná, pomůže jedině odborná renovace, což je nákladná legrace.

 

Co je potřeba

Vždy používejte kvalitní autokosmetiku a pomůcky, které jsou určené přímo na kůži. Je vhodné vyhnout se při práci přímému slunci nebo extrémně vysokým teplotám. 

  1. Čistič kůže
  2. Jemný kartáček
  3. Kondicionér na vyživení kůže
  4. Aplikátor
  5. Utěrky z mikrovlákna

Postup krok po kroku

1) Vysajte volné nečistoty

Typicky prach, drobky a podobně. Použijeme úzkou hubici vysavače, kterou se vůbec nedotýkáme povrchu, a vysajeme volné nečistoty. V případě potřeby je vhodné si pomoct jemným detailingovým štětcem, kterým oprášíme částice z povrchu a rovnou vysáváme. Důležité je nezapomenout na švy jednotlivých dílů koženého čalounění – pomůžeme si druhou rukou, která švy roztáhne, abychom uvolnili prach ven.

 

2) Vyčistěte hloubkově povrch kůže

Nebudeme čistit celé sedadlo najednou, ale pomyslně si ho rozdělíme na několik menších úseků. Naneseme rovnoměrně přiměřené množství čističe na povrch kůže a poprvé i do vláken kartáčku čistič. Co je přiměřené množství? Aby čistič nestékal, například 2–3 dávky rozprašovače. U perforované (dírkované) kůže je důležité, aby nezateklo větší množství čističe do dírek (pěna ničemu nevadí). Kartáčujeme povrch kůže, během čehož se z čističe stane pěna. Tu následně hned setřeme v jednom směru čistou mikrovláknovou utěrkou.

Takto postupujeme po jednotlivých úsecích po celém sedadle. Opět nezapomeneme na švy. Na malé plochy – jako je věnec volantu, řadička, případně madla dveří – použijte jemný kartáček na zuby nebo detailingový štětec a čistič dávkujte do štětin kartáčku nebo štětce. Vyčistíme kožené čalounění v celém interiéru. Většinou na to spotřebujete tak 4–5 čistých utěrek.

Nakonec je dobré ještě všechny vyčištěné plochy utřít mikrovláknem navlhčeným vlažnou vodou (abychom odstranili zbytky čističe) a nechat povrchy oschnout.

3) Vyživte kůži kondicionérem

Až kůže po vyčištění uschne, je na řadě vyživení. Balzám na kůži můžeme nanášet pěnovým nebo mikrovláknovým aplikátorem, případně utěrkou. Vymáčkneme na aplikátor pruh kondicionéru a začneme rovnoměrně nanášet tenkou vrstvu balzámu a vmasírovávat do kůže. Opět postupujeme po menších úsecích po celé ploše koženého čalounění. 

U perforované kůže je nutné prstem rozetřít vymáčknutý pruh balzámu do aplikátoru a pracovat s relativně malým množstvím produktu, aby nám kondicionér nezalezl do dírek perforace. Totéž platí pro švy. 

Jakmile naneseme kondicionér na všechny kožené povrchy, setřeme suchou čistou utěrkou případné zbytky produktu… a máme hotovo. V případě extrémně vysušené kůže je možné aplikaci i několikrát opakovat. 

Jak často?

Ideální interval pro pravidelné vyživování kůže je minimálně 2x ročně, ale můžete i častěji. Pokud vyživujete kůži pravidelně a často, není nutné ji pokaždé hloubkově čistit tak důkladně, jak tu popisujeme. Ideální interval pro hloubkové vyčištění kůže u denně používaného auta je minimálně 1x ročně. V případě málo ježděného vozu nebo častého vyživování může stačit jen setření utěrkou navlhčenou čističem.

Veškeré potřebné produkty pro vymazlenou péči o kůži najdete na našem e-shopu. Pokud chcete vyčištěné své káry nechat radši na nás, stačí zvednout telefon.