Při čištění interiéru auta je dobré postupovat tak, abychom si znovu neušpinili, co už máme vyčištěné. Možností je hodně a není to žádné dogma. My vám tu předkládáme jednu z variant, která se při čištění osvědčila nám.
- Vytáhnout koberečky a všechny věci z interiéru
- Vysátí
- Mezidveřní prostory
- Stropnice
- Plastové díly
- Tepování sedadel
- Vyživení plastů
- Okna
- Vůně a doleštění chromu, displejů a leštěných částí
Co budete potřebovat
- APC (univerzální čistič interiéru)
- Čistič skel
- Kondicionér na plasty
- Štětec
- Kartáč
- Spousta utěrek
Jdeme na to?
Začneme vytažením koberečků a všech osobních věcí z kapes a přihrádek, abychom i v těchto místech mohli interiér vyčistit.
Čištění mezidveřních prostor (zádveří)
Jsou mezidveřní prostory spíš interiér nebo exteriér? Podle mě interiér, i když se jedná o karoserii auta, tedy převážně lakované plochy jako v exteriéru. Jestli zádveří umýváte při mytí auta, tak jej máte čisté. Jestli ne, teď nastal ten čas.
.
Vysávání interiéru vozu
Nejvíc viditelným znečištěním interiéru auta je špína z bot na podlaze auta. Nevysává se však jen podlaha a koberečky, ale celý interiér. Prach ze sedadel, palubní desky a ostatních plastů, přihrádek a kapes, mřížek ventilace.
.
Stropnice
Většinou stačí stírat utěrkou navlhčenou čističem, zároveň můžete vyčistit i clonítka, stropní madla a sloupky.
.
Čištění plastových částí interiéru
Palubní deska, středový tunel, výplně dveří, vnitřní část nástupních prahů a sloupků, spodek sedadel… Při rychlé údržbě stačí stírat utěrkou navlhčenou čističem, při větším čištění napěníme čistič na povrchu plastů štětcem nebo kartáčkem a stíráme mikrovláknem. Nezapomeňme na tlačítka, páčky, ovladače, mřížky ventilace… které čistíme pouze mikrovláknem s čističem.
.
Tepování sedadel
Sedadla čistíme téměř jako poslední, abychom už na ně nemuseli během čištění znovu sedat. Celé látkové čalounění sedadel poprášíme čističem a stíráme mikrovláknem co nejvíc dosucha. V místech, kde jsou fleky, se nemusíte bát místo více provlhčit a silněji stírat utěrkou nebo čistit jemnějším kartáčkem. A poté nechat otevřený interiér vyschnout.
.
Vyživení plastů
Zapomeňte na kokpit sprej! Kvalitní detailingový kondicionér na plasty povrchu dodá přirozený matný nebo jemně lesklý vzhled, vyživí materiál a ochrání před stárnutím. Nanést můžeme utěrkou nebo aplikátorem.
.
Pojezdy předních sedadel
Maz uvnitř pojezdu je žádoucí, ale nalepený prach z vnějších stran už ne. V Degaso na to používáme kousek obyčejného hadříku, který potom rovnou vyhodíme. Často při posouvání sedadel a čištění pojezdů vypadá smetí, které musíme znovu okolo vysát z koberců podlahy.
.
Skla
Při čištění nebo vyživení okolních plastů vždycky mázneme na sklo a taky je na něm vidět úplně všechno, proto se dělá úplně nakonec. Waffle utěrku několikrát přeložíme, každou čistou plochou čistíme jedno sklo. Doporučuji čistič skel dávkovat na utěrku a ne přímo na okno. Každé sklo nejdřív vyčistíme, pak otočíme utěrku a suchou plochou doleštíme pro eliminaci šmouh. Nezapomeneme na části stahovacích oken, které jsou v zavřeném stavu schované v těsnění rámu.
.
Gumové rohože
Je úplně jedno, ve které fázi čištění interiéru uděláte koberce. Před vložením zpět do auta nezapomeňte očistit i spodní stranu.
.
Doleštění displejů, chromovaných a leštěných částí
Nakonec čistou utěrkou doleštíme hladké díly od otisků prstů a šmouh.
.
Hotovo
To musí být práce na celý den!? Je. Navíc pěkná fuška, ale vyplatí se už pro ten pocit. Interiér auta je prostor, kde trávíme čas, dýcháme, prožíváme emoce a hned se jinak cítíme, když je čistý a voňavý! Pro někoho je to skoro takový druhý domov. Tak do toho!